Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

Identify the sentence that has correct subjectdash–verb agreement. a. There is your keys. They is on the desk. b. There is your keys. They was on the desk. c. T
How can complex fractions be used to solve problems involving ratios
how many carbons in amino acids?
Which of the following is true? A. Some levels of tobacco use are safe. B. Some tobacco products do not cause cancer. C. All forms of tobacco are addictive.
OF what kind of organic compound are oils, waxes, and fats an example?
What is the definition of metabolism? maintaining stability in an organism's internal environment producing offspring that are dissimilar to the parents the
Add. –4.75 + 2.19 a. –6.94 b. –2.56 c. 2.56 d. 6.94
Genetic information is carried in ATP molecules. True False
An astronomer would most likely study which of the following? A. ice B. rocks C. water D. space
How can you ensure that your argument is credible? A. By attacking your opponent B. By appealing to emotions C. By avoiding logical fallacies D. By using only f