vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

In which type of group discussion does the moderator perform a passive role in the discussion
What is true of Mussolini, Hitler, Franco, and Lenin? They abolished labor unions and freedom of the press. They took advantage of the social conditions after
A pack of six cans of coffee cost 12$ . How much would 15 cans of coffee cost
In his short autobiographical essay, Sorrentino says, "I am writing this to emphasize the truth of this." Which of the following statements are true? SELECT ALL
What is the sum of 4.9 × 102 and 6.8 × 103? ( one answer )
Is "mis amigos almuerzan a las dos del la tarde," grammatically correct?
Zaira spent 55 hours in 2 weeks working on a science project. she worked 32 hours the first week. Write and solve an addition equation to find the amount of tim
The Democratic Republic of the Congo is recognized as being possibly the ________ country in the world.
Write the rate using fraction form. Lisa ran 15 laps in 5 mins
What is the identity of a gas that has a density of 1.4975 g/L and a volume of 8.64 L at a pressure of 2.384 atm and with a temperature of 349.6 Kelvin