Babydoll719 Babydoll719
  • 03-09-2014
  • Mathematics
contestada

if five notebooks cost $5.25 , how much would three notebooks cost?

Respuesta :

rickyboedeker
rickyboedeker rickyboedeker
  • 03-09-2014
Set it up as a ratio.  $5.25/5 = $1.05 per notebook

Then solve your equation by multiplying the cost by 3.  3 * $1.05 = $3.15
Answer Link

Otras preguntas

5. Rule: Add 2, add . First term: 12 what are the first twelve numbers​
Which statement best describes the area of Triangle ABC shown below? A triangle ABC is shown on a grid. The vertex A is on ordered pair 4 and 6, vertex B is on
Example on one of the 3 laws of motion
3. A sample of neon gas has a volume of 1.2 L at 28.5°C. What will the volume be at 125°C it the pressure remains constant?
What is the inverse of -1/2x+5
Solve the inequality for n: 4n+2(n-1)>n+52
ANSWER IN THE COMMENTS SECTION DONT ANSWER COMMENT DONT YA DARE STEAL MY POINTS BUT NO PRESSURE THANKS
Miley went to the store with a $10 bill. She went to get 8 jumbo dill pickles for her family. If she spent the whole $10, what was the cost of each jumbo dill p
sentences with the word compromise Help plz
IF U KNOW IT Kai buys 6 fiction books and 4 nonfiction books. What is the ratio of fiction books to nonfiction books? 2 : 3 2 : 10 3 : 10 3 : 2