mirayahdooley08
mirayahdooley08 mirayahdooley08
  • 01-09-2018
  • Mathematics
contestada

A factory makes parts for toys in different quantities, as shown in the table. How much would 11 parts cost?

A factory makes parts for toys in different quantities as shown in the table How much would 11 parts cost class=

Respuesta :

computing
computing computing
  • 01-09-2018

Divide $0.90 by 2 to get the cost per part. You get $0.45.

To get the cost of 11 parts, multiply $0.45 by $11.

The answer is $4.95.

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP, THANK YOU
Please Help! Multiple Choice Question! A survey was taken of students in math classes to find out how many hours per day students spend on social media. The sur
Fission creates large amounts of: A.uranium B.air pollution C.carbon dioxide D.radioactive waste
5+y= -15 how do you solve this problem
please help me out I need help so bad
~PLEASE HELP ASAP OFFERING 10 POINTS~ To the nearest cent, evaluate the problem below 1) $44.50 X (4%- 2.25%)
He player gets to keep the ​$10 paid to play the game and the player is awarded an additional ​$350. ​otherwise, the player is awarded nothing and the casino ta
what is the solution to8(5-r)/5=-2r
The goalkeeper catches a ball from a kick by the opposing team inside her own penalty area. as she prepares to play the ball up field, an opponent impedes her f
Mike wants to make a meatloaf. His recipe uses a total of 7 pounds of meat.? If he uses a 3:1 ratio of beef to pork, how much pork will he use? Enter as a mixed