ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Simplify the expression. (cos x)(sec x) - (sin^2 x) cos x cos2x sec2x
How did the ruling philosophies of Adolf hitler and Joseph Stalin compare?
The sum of 5 consecutive integers is 110. What is the fourth number in this sequence?
4. What is the answer to this problem
what is a supply chain manager
What are personal computers and how are they made
Use the drop-down menu to complete the sentence. Australia is battling water and air pollution caused mainly by
Is a person's DNA likely to be more similar to the DNA of his or her biological parents or to the DNA of one of his or her first cousins? Explain Your Answer.
Explain how geographic isolation can cause adaptations.
Please help me. I'm still trying to understand parabolas. Find the axis of symmetry of the parabola. a. y = 0b. y = –1c. x = 0d. x = –1