lauraarango19
lauraarango19
02-10-2018
Mathematics
contestada
please help 7th grade math easy
Respuesta :
mathiscool18
mathiscool18
19-10-2018
You would choose a point on the line.
(10,15)
Then you wpuld take 15 and divide by 10, to get the cost per pound.
[tex]15 \div 10 = 1.5[/tex]
Therefore it cost $1.50 per pound and anwser C
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 88+ )
Otras preguntas
. A triangular prism is attached to a rectangular prism as shown below. If w = 8 inches, x = 5 inches, y = 20 inches, and z = 11.3 inches, what is the surface a
Contains a main clause, a subject and an action or linking verb, and makes sense on its own. A. sentence B. dependent clause C. subordinating clause D. coordina
what is the probability that a randomly selected dunlop tire lasts between 65000 and 80000 miles?
What causes some materials to have magnetic fields?
a paper plate has a diameter of 9 inches.what is the circumference of the plate
The republics of the USSR declared themselves: satellites counties independent countries a federation
. A triangular prism is attached to a rectangular prism as shown below. If w = 8 inches, x = 5 inches, y = 20 inches, and z = 11.3 inches, what is the surface a
What did rich men wear in the 1600s?
PLEASE HELP! ALSO EXPLAIN! The sales tax rate at a clothing store is 8.75%. Sales tax on an item is a function of its price. Which of the following is the depen
What is the reason for the tragic end of the hero Beowulf?