Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

When evacuating the premises during an active shooter incident, your responsibilities to others include: Warning individuals not to enter the area where the act
Paris is southeast of london true or false
Tomas drew a rectangle with an area of 6 square centimeters. What is the greatest possible perimeter for this rectangle?
An experiment applies heat to a substance and produces a gas that is a new and different substance. Choose the true statement. A. This represents a physical cha
What should the student work on in the revision process to improve the essay
“Pecos Bill” is an example of what type of story? A. Epic Tale B. Tall Tale C. Myth D. Legend
what is the speed of a wave yhat has a frequency of 2.0Hz
For my birthday, I received bongos __________ six months’ worth of lessons. Which word coordinates the ideas and completes the sentence? but however and further
why did the colonist feel it was appropriate and nessasary to biycott british tea
Human thought and lifestyle within a certain time period or place is known as a