kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

How do we use the Pythagoras theorem in "everyday life".
What's the other term for: explosive or changing very quickly
What is the answer to 12-2x6+2/2
What's the other word stubborn; inflexible
A solution of hydrogen peroxide, H2O2, is titrated with potassium permanganate, KMnO4, according to the following equation: 5H2O2 + 2KMnO4 + 3H2SO4 = 5O2 + 2MnS
What's the term for: unwilling to bend; unyielding
What's the other word a weak or lifeless feeling
What is the answer to 12-2x6+2/2
What's the other word speaking in circles; round-about speech
Amy raised £n for charity. Chris raised £18 more then any. The mean amount raised by the two of them is £45. Work out how much money each one of them raised