cecymar17
cecymar17 cecymar17
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Write an equation.John bought 6 note books at CVS, he spent a total of $13.50.​

Respuesta :

Sevared
Sevared Sevared
  • 03-06-2019
2.25 per notebook because 13.50/6 = 2.25
Answer Link
TheBlueFox
TheBlueFox TheBlueFox
  • 03-06-2019

Hello There!

6n=13.50

This means that 6 notebooks and some amount represented as n is 13.50

Answer Link

Otras preguntas

How do I solve 74(10)^0.056x = 222 ?
You and a friend are paid $38.25 for doing yard work. You worked 2.5 hours and your friend worked 2 hours. You split the money according to the amount of time e
I need help. Reply to this. I need this assignment done tonight
In the simulation panel, auto capture / play allows you to see _______________, represented as envelopes of various colors, traveling between the devices.
It takes a boy 30 minutes to mow the lawn, but his sister can mow it in 45 minutes. how long would it take them to mow the lawn if they worked together, using t
How do peasants contribute to the decline of han china?
How does plate tectonics explain the combination of low-temperature but high-pressure minerals found in a blueschist?
Read the sentence. After the grill is hot, add the steaks. The bolded words are what kind of clause?
what is the dielectric constant of hexane? and the dipole?
name a pair of vertical angles (easy question)