Kingston0905
Kingston0905 Kingston0905
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18

Respuesta :

pepjo5
pepjo5 pepjo5
  • 02-07-2019

Answer:

1.49/6 = 0.248 rounds to 25 cents per oz

3.59 / 13 = 0.276 rounds to 28 cents per oz

choice A is the lowest rate

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Subtract: 6lb 4oz - 2lb 10oz
Find the next two terms in the following sequence. 13, -5, -35, -77,...
What is the Largest Desert in the World?
Whatis the wheel and axle?
A microscope is set so it makes an object appear 4 x 10`2 times larger than its actual size. A virus has a diameter of of 2 x 10`-7 meter. how large will the di
Solve for x/4-x+2/6=x/3
reason for adopting democracy in Libya,Egypt,Nepal and Bhutan?
what is a prefix for dote?
Can someone tell me what is Anaphora?
How did the aboriginals people heal themselves before Europeans arrives?