zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

Calculate the lateral area of a right prism with a heptagon base side of 4 feet and a height of 10 feet.
please please pleaseeeeeeee help me thx
Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar. In a talent competition, half of the contestants ar
Please complete that attachment attached below
Betty spent 50 minutes on solving 25 questions. If she spent the same amount of time solving each question, how long would it take to do 30 questions
Find the Volume of the composite space figure to the nearest whole number.
The transformation from function f(x) =3x to the function f(x)=3x-2
I need help with this math worksheet please help!
help me please i need help or else i’m going to get held back
Work out the area of a parallelogram with a base of 4cm and a height of 7.2cm Please answer