jonah420
jonah420 jonah420
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of apples costs $3.50. At the
same rate, what would be the cost of 7
pounds of apples?

Respuesta :

Tguerry2
Tguerry2 Tguerry2
  • 01-10-2019
3.50 is the cost of a 5 pound bag of apples. 1 pound bag is $.07 — .07 • 5 = 3.50. So them at means .7 • 7 = $4.90
Answer Link
Muhaha
Muhaha Muhaha
  • 01-10-2019

Answer:

x = $4.90

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of 7 pounds of apples

5/3.50 = 7/x   <-----  (Cross multiplying to solve )

(FRACTION ABOVE)

 

5x = 7 * 3.50

x = $4.90

Answer Link

Otras preguntas

A particular computer takes 11 minutes to download a 44 minute TV show. How long will it take the computer to download a 1.5 hour movie?
quinn spent $16.49 for 3 magazines and 4 sheet of stickers . the magazines cost $3.99 each and the sales tgax was $1.02. quinn also used a coupon for $1.50 off
200 divided by 4 is what?
Multiply with regrouping 73x28
Seattle Washington received rain on 7/10 of the day and a recent months if this pattern continues about how many days would it not rain in 90 days
Each marble bag sold by Melissa's Marble Company contains 3 orange marbles for every 5 blue marbles. If a bag has 24 orange marbles, how many blue marbles does
Dory can run 3.25 miles every hour
8% of 44 show work please and an answer ciz i domt understand
cameron has 42.5 pounds of coffee.If she splits the coffee into 2.5 pound bags how many bags will she need?
solve for F. f divided by 22.3=6.6