makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

what is the quotient of 43.8 and 12
Identify the helping verb in the following sentence. I will work late tomorrow. A. Will B. Tomorrow C. Late D. Work
In the village of Moon there are three weavers, two bakers, and a jeweler. The village has a granary as well as an open air market where most residents buy thei
how can the distributive property be used to find 4 x 875? draw an array.
How can the distributive property be used to find 4x875?draw an array.
Which values satisfy the inequality? |z| ≤ 5 Choose all answers that are correct A. z = –6 B. z = –5 C. z = –1 D. z = 8 oop
An astronomer would most likely study which of the following? A. ice B. rocks C. water D. space
Polymers are formed by joining several units called monomers.what does the term monomer refer to? the answers are a unit made up of several compounds a unit ma
If a TV 'springs to life', what would that TV have done? A. Suddenly begins working B. Suddenly stops working C. The TV is being sold D. The TV has been auction
Show the work for 2 divided by 50