banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

If a=3 and b=5, what is the value of 3a + b to the power of 2?
How do you put 0.8918 as a fraction
the ratio of boys to girls at the movie is 4:7. If there are 21 girls, how many boys are at the movie?
A cable is lifting a construction worker and a crate. The weights of the worker and crate are 965 N and 1510 N, respectively. The acceleration of the cable is
write the ratio as a fraction in simplest form. 16ft to 6yd
The Middle Colonies were most known for its what of different religions?
Pentane, C5H12, will react as shown below: ____C5H12(l) + ____O2 --- ______CO2 +_______ H2O H20(g) 1. Balance the equation above by putting coefficients into ea
Signs of Roman decline were manifested by agricultural and economic prosperity which undermined the values of Rome. the weakening of Rome's army which was force
what is the theory that tax cuts can raise supply called
What activities can you do on Jupiter?!