officerjcjackson1681 officerjcjackson1681
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

3 cheeseburgers and 4 tacos cost $6.60. One cheeseburger and 8 tacos cost $7.20. What is the price of a taco?

Respuesta :

momnaasghar005 momnaasghar005
  • 02-11-2019

Answer:

My working out but i have gone wrong somewhere

Step-by-step explanation:

Simultaneous equations

3C+4t=6.60 x 2

1C+8t=7.20

6c+8t=13.20

1c+8t=7.20                 Subtract

5 Cheese burgers=6

1 cheese burger = 1.20

Substitute

1.20+8t=7.20

8t= 6

taco= 1.34

Answer Link

Otras preguntas

why does the narrators friend suggest that the narrator ask Wheeler about Leonidas W. Smiley
Complete the following sentence. After you have determined the purpose of your speech, the next step is to ______ limit your subject. outline your speech. se
Match each characteristic with the appropriate Cold War super power. Democratic, Joseph Stalin, NATO, communist, Harry Truman, Warsaw Pact
What is the name of the relationship between one angle and eight angle
Which one of these might appear in a evolution of a poem a summary of the authors life a discussion of specific
Historians seek to interpret historic sites, artifacts, written records, and verbal histories without adding their own what? Ideas of the historic background Th
please help me enter a simplified expression for the amount, and dollars, that the company is paid
Is “bus ride” a compound noun?
In DC motor, the split rings are made of A) steel B) copper C) wood D) glass
How many pounds of beans does Malcolm buy in all