natalyquintana1 natalyquintana1
  • 01-06-2016
  • Mathematics
contestada

4 shirts for $32.00

rate=______ Unit rate =_____

Respuesta :

dilnozaasadova
dilnozaasadova dilnozaasadova
  • 01-06-2016
8$ for each shirt. Just divide 32 by 4 and get the answer which is 8

Answer Link
apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 01-06-2016
rate is $32 per 4 shirts
unit rate is 8 dollar per shirt

rate is cost/amount
unit rate=cost per 1 unit of merchendise

32/4=8/1=8 dollers per 1 shirt

rate=$32 per 4shirts
unit rate=$8 per shirt
Answer Link

Otras preguntas

Ryan used 2.5 cups of flour to make bread. If he used 0.5 cup of flour for each loaf, how many loaves of bread did Ryan make? Use models to help you divide.
Rewrite each sum as a product of the Gcf of the addends and another number. 15+45
What would likely have happened if Odysseus had listened to his crew upon arriving at the cave? 1.They all would have been killed. 2.They never would have go
What is the primary function of the respiratory system?
what are your ideas about the chiniese and silk production. Why do you think they so carefully guarded the secret of how to produce silk?
Write the fraction in simplest form 10/22 is it a. 2/5 b. 5/11 c.6/11 or d 5/12
Which best explains why water has a high specific heat?
Describe the energy changes occurring in the process shown above.
What is 3/4 divided by 9/20 as a fraction in simplest form.
What does manufacture mean??