mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

The thunderbolt bobsled team is training for Olympic Gold. During practice they start a run with a speed of 0.57 m/s, they complete the 1360 m run in 89.49 seco
The thunderbolt bobsled team is training for Olympic Gold. During practice they start a run with a speed of 0.57 m/s, they complete the 1360 m run in 89.49 seco
the _______ is where the geosphere meets the ocean
Factorise fully. X^2 +6x+5
An average person in the United States throws away 4.5 × 10–1 kg of trash per day. In 2013, there were about 3.2 × 106 people in the U.S.About how many kilogram
Convert each number from scientific notation to standard notation. (A) 1.18 x 10to the power of 3 (B) 6.701 x 10-2
Describe the next figure in each pattern. Then draw the figure
divide 33photos into two gruops so the ratio is 4to 7
What's a word that means the opposite of shrieked?
A schoolbook has 376 pages.There are six pages in each chapter. How many pages are left over for the contents and answers?