johnlane71006 johnlane71006
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

4) Mark rented a bike from Jose's Bikes. It
cost $10 plus $6 per hour. If Mark paid
$22, then he rented the bike for how many
hours?​

Respuesta :

anonfalconanon anonfalconanon
  • 03-12-2019

Answer: 2hrs

Step-by-step explanation:

paid 10 dollars at first and then 6 every hour he rode

so let x represent the # of hour rented

6x+10=22

x=2hrs

Answer Link

Otras preguntas

Sarah bought a 24-ounce can of tomato sauce for $8.40 what is the unit price per ounce?
in the years that followed, i failed her many times, each time asserting my will, my right to fall short of expectations. i didn't get straight as. i didn't bec
what are THREE ways the federal government tried to encourage settlement in the West.
my brother bugs me all the time about my diary. he wants to know what sisters write in total secrecy. i tell him that my diary is boring as a textbook, but only
what is the value of x/3y , when x = 18 and y = 3? 318 2 3 6
what is 34 in percentage?
7h (67-9x) 7 if h=5 and x=8
What was the basic idea behind much of the domestic legislation during the New Deal? A. The Federal Government should help bug business B. that the Federal Go
pets are-------that people home
which of the following appeals might be considered unprofessional? a.ethos b.logos c.pathos d.all e.none