Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

the volume of a square pyramid is 200 inch squared and the side length is 10. What is the height of the pyramid?
Which is the graph of f(x) = (x+1)(x-3)
20 POINTS!!! Please correctly answer the questions below. Choisis la meilleure conjugaison pour compléter la phrase suivante. Si elle _____ le temps, elle n'aur
How does Divine Right make an absolute ruler stronger?
In debates, emotional appeals are often considered __________ because they appeal to listener prejudices. appropriate dishonest effective helpful
A person ran westward for 1600 meters in 8 minutes. What was their speed?
What differences exist in attitude between rangers of past times and those of the current day?
Help me plz A substance found in the solid form at room temperature has intermolecular forces. strong medium weak
WILL GIVE BRAINLIEST‼️ PLEASE SHOW WORK:)
Line m is intersected by line t, as shown in the diagram below. Based on the diagram, which of the following equations must be true? a mz1+ m22 = 180° b. m21+ m