Kenda43 Kenda43
  • 05-02-2020
  • Mathematics
contestada

50 apple's cost $25. How much would 75 apples cost?

Respuesta :

kenlingdad kenlingdad
  • 05-02-2020

Answer:

$37.5

Step-by-step explanation:

(25/50) x 75 = 37.5

$25/50  .... each apple cost $0.5

0.5 x 75 = 37.5

Answer Link

Otras preguntas

What impact does corruption and fraud have on the following community​
sometimes conflict can be healthytr​
Molecular geometry of AX2E
What is the r-value of the following data, to three decimal places? х у 4 26 5 11 8 13 9 2 13 1
y = 3x^2 - 4x 27 + y = 14x
You deposit $750 into a savings account Thats pays 2.75% simple interest for 4 years. How much interest was earned?
i need help with my homework, and the question is: what is the equation of line? write in the form y=mx+b it passes through (2,-5) and its x-intercept is 4.
3.A supersonic transport (SST) airplane consumes about 18 000 L of kerosene per hour offlight. Kerosene has a density of 0.965 g/mL. What mass of kerosene is co
Pensé un número ,lo elevé al cuadrado ,después lo multipliqué por 2 y obtuve 32 ¿Que número es?
how does the story end?​