lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

indeed _____ an examination without adequate preparation could lead to failure.( to write /writing/to be writing)​
What molecule stores energy at the end of cellular respiration.
What is the area of this parallelogram? A=3112 ft² A = 35 ft² A=4712 ft² A=6612 ft² Need Answer soon
What is meant by the terms physical fitness, health, and wellness, and how are they interrelated?
Ron has 4 cartons of orange juice. He pours 1/6 of juice for everyone on camping trip. How many people did he serve?
What is one strategy that can help a borrower reduce the cost of a loan? A. The borrower can choose a loan with a simple rather than a compound interest rate. B
What strategies can you use to ensure ease of reading in your emails and other digital communications
How did the Egyptains make paper?​
Please help again I don’t know
What two forms of energy are produced by cellular respiration.