johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

How did the Pennsylvania colony’s treatment of religions differ from that of other colonies
Simplify (-4 + 5i) + 2(1 + 3i). Enter your answer in the form a + bi.
Which has better resolution a light microscope or a electron microscope?
Help pleaseeee please help
Milk that is 4% butterfat is mixed with milk that is 1% butterfat to obtain 18 gallons of milk that is 2% butterfat. how many gallons of each type of milk are n
how go evaluate f(x)=3x+2 for x=3
Ba-1 what should sportsman always consider when hunting from a boat
Xyz corporation has income before taxes of $2 million and received $100,000 in preferred dividends from a company in which it owns 25% of the outstanding shares
the answer to this is just 8^-3, right?
What kind of number cannot be written as a quotient of two integers?