gaelzamarripa05 gaelzamarripa05
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen bran muffins cost $9.48. Which equation represents the cost, y, of x muffins

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

12y+9.48x=0

Step-by-step explanation:

Note dozen means 12 in mathematics

So 12 muffins cost $9.48

X muffins cost $y

So let's cross multiply

12×y=9.48×x

12y=9.48x

Substrate 9.48x from both sides

12y-9.48x=0

So the final equation is 12y-9.48x=0

Answer Link

Otras preguntas

Is density a physical property that can be used to identify matter
Add the appropriate definite or indefinite article for each noun Definidos comunidad 1. . pintores 3. programa 4. natación 5. revistas Indefinidos 6. lápiz 7.
0.15(y-0.2)=2-0.5(1-y) The answer is -153/35 I just need to know how to get that
What two main factors that encourage people to live in the South/SE of the United Kingdom?
In order to win a jar of candy you must guess how many pieces are in a jar within 30. If there are a total of 500 pieces of candy in the jar, what are the maxim
Can someone help me reword these 3 paragraphs for English?
3^2 x^4 y^6 Which number is a base in the following expression?
what type of quantity is frequency​
Which of the following is a limit of science?
define subscriber television