raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

2) Brenda spent $24 on a magazine and some
candy bars. If the magazine cost $3 and
each candy bar cost $3, then how many
candy bars did she buy?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-04-2020

Answer:

  7

Step-by-step explanation:

Each item cost $3, so for $24, Brenda can buy 24/3 = 8 items. If one of those is a magazine, the other 7 were candy bars.

Answer Link

Otras preguntas

Always , sometimes or never ,? Is the lcm of 2 numbers is the product of the 2 numbers ? ????
These examples include learned and innate behavioral adaptations of animals. Which statement describes a learned behavioral adaptation of an animal? A. Your kn
write 16/10 in simplest form
what does v1 and v2 represent
Which was not a source of economic problems facing farmers in the late 1920s? A. new machinery B. falling crop prices C. drought D. overproduction of crops
Muhammad left Mecca to live in Medina because __________. converts to Islam in Medina invited him to preach among them he feared for his life if he stayed in Me
which were newly created cabinet-level departments in the johnson administration
what is the price of shoes if they are 14.99 and with a 10 % discount
Use gcf and the distributive property to write equivalent expressions in factored form for 4d+12e
Which sentence is written correctly? A. Eleanor wouldn't take none of the gifts home. B. Shane couldn't do anything about the leak. C. Ji