chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

11. A mí duele la cabeza. 12. ¿A ti u interesa ir de camping? 13. A nosotras gusta nadar en la piscina en verano. 14. (to them feminine) i les aburre la lección
what's the difference between the structure of a nucleic acid and the structure of a protein? ​
What’s the difference between 495 and -320
15 people gathered to watch a baseball game. While talking, they realized that 6 of them were Boston Red Sox fans. What is the probability that the favorite tea
Alejandra solved a math problem by doing the steps below in the order shown. 1. Subtract 12 from 20. 2. Multiply the difference by the sum of 6 and 4. Which exp
I need help Determine the mean absolute deviation of the data.9, 7, 11, 10, 8
How many times larger is the value 250,000 then 250
Rewrite with only sin x and cos x. sin 3x - cos x (6 points) Select one: a. 2 sin x - sin3x - cos x b. 2 sin x cos2x + sin x - 2 sin3x - cos x c. 2 sin3x cos4x
Some of the challenges and dangers balseros face are
What is the equation given a slope of 5 and a y-intercept of 12?​