misalvarez100 misalvarez100
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

María bought five apples for 20 cents each, she also bought three pounds of bananas for 25 cents per pound. How much did she spend ?

Respuesta :

sdkircee10 sdkircee10
  • 04-05-2020

Answer:

She spend $2.00.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

T Object] Which of the following is true of the Supreme Court's decision in Brown v. Board of Education of Topeka? a. It established that all citizens should h
Which element is a solid at STP? A. H2 B. I2 C. N2 D. O2
Why do Buddhists reject the idea of the Hindu caste system?
How to research controversial history?
What rhetorical approach examines similarities between two or more people, places, things, or ideas?
In a race, a runner traveled 12 meters in 4.0 seconds as she accelerated uniformly from rest. The magnitude of the acceleration of the runner was (1) 0.25 m/s2
The bonds in the compound MgSO4 can be described as A. ionic, only B. covalent, only C. both ionic and covalent D. neither ionic nor covalent
Rico wants to divide 45 cans of soda into two groups so that the ratio is 4 to 5. How many cans will be in each group?
A bag of trail weighs 11 1/2 ounces each serving of trail mix is 3/4 ounce how many servings are in the bag of trail mix? Show your work
An ugly Christmas sweater is on sale for $37.20. If the store was having a 20% sale, what is the original price of the ugly Christmas sweater? Possible answers: