mfaizankhankhar mfaizankhankhar
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

10 kg of tea leaves when 3 kg of tea leaves cost $18

Respuesta :

goalejandro23 goalejandro23
  • 02-06-2020

Answer:

$60 for 10kg of tea leaves.

Step-by-step explanation:

1.- divide $18 by 3kg to determine the price of a single tea leaf.

18/3 = 6

1 tea leaf costs $6

2.- multiply the price of a single leaf by the number of leaves you want.

10 x 6 = 60

Answer Link

Otras preguntas

What was the importance of grain storage
What is the opposite of 1/3 and of -7/12
A sport arena covers 710,430 square feet of ground a news paper reported that the arena covers about 700,000 square feet of ground to what place value was the n
Most of the ATP made during cellular respiration is produced in which organelle?
What numbers equal 77
why is it important that an experimental method is detailed?
Can you name the values of the given digits in the 3s in 330, how many times greater the first digit is than the second digit
what is an object that helps explain ideas about the natural world
What is the mean to a math problem
If you’re aerobically fit, you can A. lift very heavy weights without injuries to your joints. B. run a marathon without experiencing fatigue. C. sustain a regu