ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

What promoted the need for the wade-Davis bill
Which of the following is true about the speed of light? (2 points) Group of answer choices
Assume that your parents wanted to have $ 180 comma 000 saved for college by your 18th birthday and they started saving on your first birthday. They saved the s
The atmosphere receives its heat in the form of radiation from
Jane is making fruit baskets. She has 48 bananas and 72 apples. What is the greatest number of baskets that Jane can make if each contains an equal number of ap
Why does Kate Chopin choose to tell "The Story of an Hour" in third person versus from the perspective of a main character? Use evidence from the story to suppo
What ultimately happened at the stamp act
An object has a mass of 23.701 g and displaces 6.9 mL of water. What is the density of this object?
A common location of clear air turbulence is A. near a ridge aloft on the equatorial side of a high-pressure flow. B. in an upper trough on the polar side of
how many syllables does coincide have​