uz3qr3yr2r uz3qr3yr2r
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $204.00 to buy beef to make 180 burgers. What will the cost be to make 80 burgers?

Respuesta :

coolmanthegreat03
coolmanthegreat03 coolmanthegreat03
  • 01-09-2020

Answer:

It would cost $90.66

Step-by-step explanation:

because 180 dived by 204 equals 1.13 then times that by 80 and there's your answer

Answer Link

Otras preguntas

help asap and I give you the brainliest​
A balloon that can hold 85 L of air is inflated with 7.056 grams of H2 gas at a pressure of 101.3 kPa. What is the temperature, in Celsius, of the balloon.
Angle A terminates in the fourth quadrant with cosA= 4/5. The exact value of A is?
please helppp!! For the equation y = 3x – 6 Complete the table for the x values given.
21. Why did former British Prime Minister use the phrase "iron curtain" when describing the European landscape as illustrated in the above map after World War I
What is the equation of the line that passes through the points (4,-1 ) and (-7,4 )?
Extra points!!!!! BRAINLIEST!!! Please help!!! Add one more sentence to this: In the expansion, the United States received a lot of resources. They now have lot
Y+V=M solve for V in geometry
How do you solve this
A cyclist is riding his bike up a mountain trail. When he starts up the trail, he is going 8 m/s. As the trail gets steeper, he slows to 3 m/s in 1 minute. What