Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

How is the noun clause used in the sentence? What the man had ordered from the menu looked quite tasty. A. indirect object B. subject C. object of a preposi
Select the correctly punctuated sentence. A. School began on a cold September morning. B. School began on a cold, September morning. C. School began on a cold S
Who has the record for the longest filibuster, 24 hours and 18 minutes in 1957? A. Wayne Morse B. Robert Byrd C. Strom Thurmond D. Huey Long
A turtle walks 12feet un one hour .How many inches does the turtle walk in one hour?
Tell which number is greater. 6.) 37/50, 37% 7.) 50%, 13/25 8.) 0.086, 86% 9.) 76%, 0.67 10.) 60%, 5/8 11.) 0.12, 1.2% 12.) 17%, 4/25 13.) 140%, 0.14 14.) 1/3,
30 POINTS!!! PLZ HELP Mrs. Ferguson looked at another hotel. She waited a week before she decided to book nights at that hotel, and now the prices have increase
The circulatory system works with what system to get nutrients to all body cells
In a certain desert environment there are a lot of small rodents. There are also happen to be a lot of snakes that feed on the rodents. The ratio of rodents to
Showing empathy is only necessary if you want lots of friends.
the molar mass of Ba(OH)2