Seudónimo Seudónimo
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

if a dog food costs 0.75 per pound, and dog bones cost 1.75 each, what is the cost of 2 bones and 25 pounds of dog food?

Respuesta :

arendon0 arendon0
  • 02-09-2020

Answer:

2 bones and 25 pounds of dog food would cost $22.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How to find slope and y intercept 6x-5y=15?
What is the conversion factor used to convert inches to yards a.12 inches in 1 yard b.24 inches in 1 yard c.3inches in 1 yard d.36 inches in 1 yard
The sales tax for an item was $24.50 and it cost $350 before tax. Find the sales tax rate.
Espero que mi padre _____ (tener) dinero. tenga tiene tena tengo
What is a good question to ask an interviewer if given the opportunity
What antibiotics cause interstitial pneumonitis?
Carolyn is trying to identify the work performed and the working conditions of a research analyst at acme global. since so much of the work is done inside the a
According to your text, the latin word "persona" means:
Write a real world situation that could be modeles by the equation 8+2x=6x.Then solve the problem
explain the importance of nutrients to an organism of your choice