keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the line?
A student's statement that his professor gave him a bad grade because she does not like him is a(n):
find the slope please asap its due ina hour
Hey guys! Help me! What is the difference between Fraternal Twins and Identical Twins?? ​
Does anyone think darcy and stacy are attractive.
Unfortunately, you have a junky car! You are speaking to your mecánico/a about some problems that you have been having with your car. Write three sentences tel
53, Margie usually drinks 12.25 liters of water in one week (7 days), 1 she continues to drink water at the same rate, what is the total amount of water Margie
Work out the value of (√99 - √11)[tex]^{2}[/tex]
Write a linear equation that passes through the given two points. (0, 1) and (5,3)
Which behavior change technique allows individuals to identify external triggers that lead them to behave in certain ways