diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

PLZ HELP ME WITH THIS...!
I NEED HELP WITH THIS ASAP WILL GIVE BRAINLIEST
a college has a student to teacher ratio of 30 to 2. if there are 180 teachers at the college, how many studentd attend the college?
According to FDA regulations, if a product contains 40 calories total or fewer per serving, it may be labeled low calorie reduced calorie no calories minima
Read the passage from Sugar Changed the World. Slavery was abolished in the British Empire in 1833, thirty years before the Emancipation Proclamation in the Uni
How much heat is needed to raise the temperature of 9g of water by 20C
Which sentence has a pronoun-antecedent error? A) Brenda and Charlene read their report to the teacher committee. B) Neither the puppies nor our full-grown
what factors gave the United States the potential to become the most powerful nation in the world when it entered ww2
Explain how power and work are related
8 < -3x + 10greater than sign meaning greater than or equal to!