Amandazheng2008 Amandazheng2008
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate for $ 1.25
--------
1 slice

Respuesta :

dontaskboutalexx dontaskboutalexx
  • 01-10-2020

Answer:

When rates are expressed as a quantity of 1, such as 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

sal bought a house for $78,524.60. twelve years later she sold the house for 2 and 3/4 as much what was the sale price of the house.
Which leader was an influential Republican president during the Civil War who signed the document to end slavery in the US? a. Abraham Lincoln b. Ulysses S. G
What does vicarious mean?
What is the smallest number of parts that a rectangle could be divided into compare fractions of 5/8 and 3/4 please help and please show work on paper this is
What is the LCM of 12 and 36
1) Jack had been without a car since Monday. (2) The car needed a new battery, and Jack was broke. (3) Although he was embarrassed, Jack called his mother. (4)
What is the Harlem Renaissance?
Explain what you or the organisation can do to get involved in providing a safe and healthy environment in our community?
Shipbuilding and trading made New England's businesspeople wealthy. a. True b. False
What is the answer to 5(1-3)^2