machin24
machin24 machin24
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Walmart is selling 5 notebooks for $4.00. How much is it to buy 12 notebooks?

Respuesta :

dsdrajlin
dsdrajlin dsdrajlin
  • 09-10-2020

Answer:

$9.60

Step-by-step explanation:

Step 1: Given data

5 notebooks are worth $4.00.

Step 2: Establish the appropriate ratio

The ratio of notebooks (n) to dollars (d) is 5:4.00.

Step 3: Use the establish ratio to calculate the price of 12 notebooks

12 n × ($4.00/5 n) = $9.60

12 notebooks are worth $9.60.

Answer Link

Otras preguntas

Where is the moon? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.
Where is the moon? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.
Can someone help me out with this question fast!?!?!
What happens to earnings in a cooperative?
3. Students from 4 classes at Franklin Elementary School are going on a field trip to the theater. Each class has 30 students. There will also be 6 teachers and
How do you drown a blonde?
What happens to earnings in a cooperative?
Which decimal below is equivalent to 5/9?
hi folllow me at talfishmanfanpage09
Find k such that the line is tangent to the graph of the function. Function: f(x)=k-x² Line: y=-6x+1