andrewbarth8 andrewbarth8
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Three ice cream cones cost $8.25 at this rate how much do two ice cream cones cost

Respuesta :

taaaaan taaaaan
  • 01-10-2020

Answer:

2 ice cream cones cost $5.5

Step-by-step explanation:

3x = 8.25

x = 2.75

2x = 5.5

Answer Link
ShaliaMckay18
ShaliaMckay18 ShaliaMckay18
  • 01-10-2020

Answer:

$5.50

Step-by-step explanation:

To get the answer you will divide 8.25 by 3 to get the cost of 1 cone and the multiply that by 2

Answer Link

Otras preguntas

A car that travels from point A to point B in four hours, and then from point B back to point A in six hours. The road between point A and point B is perfectly
how do u divide 16 by 3/5
name the four southwestern states where many Mexicans lived originally or settled
which expression is equivalent to x^4-y^4?
what is the cell cycle??
A bottle rocket that was made in science class had a trajectory path that followed the quadratic equation y=-x^2+4x+6. What is the turning point of the rocket's
Is STM semantically or acoustically encoded??
how many books did Harriet beecher stowe write?
How can b^2+9b+14 be re-written?1) (b+7) (b-7)2) (b-7) (b-2)3) (b+7) (b-2)4) (b+7) (b+2)
What is the purpose of sensory adaptation