laurentyus
laurentyus laurentyus
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anne is shopping for notebooks. Which is a better buy: 3 for $3.29 or 2 for $2.89?

Respuesta :

alohacailin
alohacailin alohacailin
  • 02-10-2020

Answer:

3 for $3.29

Step-by-step explanation:

3.29/3=1.09

2.89/2=1.44

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

4a + 6b = 10 2a - 4b equals 12 what does 12a equal
PLEASE HELP ME What is the surface area of the square pyramid? A. 2480 in2 B. 5120 in2 C. 6880 in2 D. 8640 in2
2,550 gallons in 30 days and find the unit rate.round to the nearest hundredth if necessary
Randolph carter, who had all his life sought
When conducting multicultural campaigns, it is recommended to a. use english if audience has strong english skills. b. use primary language even if audience has
Can somebody help me find the zeroes for this, algebraically?
how do you graph equations
A cyclist rode at an average speed of 10 mph for 15 miles. How long was the ride? A. 1.5 hours B. 10 hours C. 15 hours D. 150 hours
In the presidential campaign of 1896, how did William Jennings Bryan represent the Populist Party's goal of building a broad-based movement?
Evaluate 3|-4| help please!