dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following business ownership structures offers the best liability protection but higher taxes? A. A nonprofit corporation B. A C corporation C.
this is a hard math question the volume of a prism is the product of its height and area of its base, v = bh. a rectangular prism has a volume of 16y4 16y3 48y2
How do intermolecular forces determine molecular arrangement in solids?
What is the tone of this poem? & what types of figurative language is used? CHAPTER HEADING For we have thought the longer thoughts And gone the shorter wa
3. At the mall, Leona bought a T-shirt and a book for a total of $23. The book cost $12. How much did the T-shirt cost? (a) What is the unknown information? (b
help me solve this problem
solve |2x - 6| > 10 a. {x|x < -8 or x > 2} b. {x|x < -2 or x > 8} c. {x|-2 < x < 8}
13(10+2) can be simplified as
in both the short story "no dogs bark" and the poem "two bodies" the images of night connect to the theme of (1 point) marital strife sibling rivalry uncertain
advice the youth on the importance of safety on road use