hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

Fran has 7 sheets of paper for a colouring project. If she only uses 1/3 of a sheet of paper per drawing how many drawings can she make?
of the following sources,where might you expect to find biased information?
Which statement most accurately explains why the War Powers Act (1973) was passed? (1) President Lyndon B. Johnson failed to send enough troops to South Vietnam
Two or more characters conversing A. Monologue B. Dialogue C. Fluency D. Argumentation
when a male sage grouse can be seen inflating and singing loudly to a female sage grouse this is an example of
The Supreme Court decision in Marbury v. Madison (1803) strengthened the constitutional principle of separation of powers by (1) defining the Court’s role in im
Does vinegar melt ice the fastest?
A substance that is dissolved in liquid is a
state Einsiein's equation of photoelectric effect and what conservation principle does Einstein's equation represent
a bag of sugar has a mass of 2.2kg what is its weight on earth