lele55
lele55 lele55
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

If 32 oz are $6 how much would 1oz cost

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 01-10-2016
If you would like to know how much 1 oz costs, you can calculate this using the following steps:

32 oz ... $6
1 oz ... $x = ?

32 * x = 6 * 1
32 * x = 6 
x = 6 / 32
x = $0.1875

The correct result would be $0.1875.
Answer Link

Otras preguntas

what is 5.96 in simplest form
Identify the part of speech of the uderlined word whithout we cant start the party. a. adverb b. verb c. preposition d. adjective
solve: 2x - 13 = 3x + 18
How does federalism guard against tyranny
Matthew earns $8.50/h working at a grocery store. He receives a raise of 15% per hour. Which expression represents how much money Matthew will earn per hour a
What is the goal of a sustainable environment? A. The people use natural resources without concerns about physical environment inequalities. B. The physical env
four light bulbs cost $3.20.how much does it cost to buy 14 light bulbs ?
If a line has seven feet, a poem is written in _____. trimeter tetrameter pentameter heptameter
write the number 392 as hu ndred. tens and ones
How many atoms are in 1.75 mol CHCl3