wufungnan wufungnan
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jelly beans cost $15.98 for a 2 kg bag. At this rate, how much would 7 kg cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:

lets see every 2kg bag its 15.98 so every 4kg its 31.96 and for every 6kg its 47.94 so if every 1kg its 7.99 so add 47.94 + 7.99 you get 55.93

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

someone please help me!
Cheri doesn't remember that she got sick after eating oatmeal on several occasions in early childhood. however, whenever she smells oatmeal now she experiences
contrition after robbing a bank. A. elation B. repentance C. recantation D. exoneration E. sequestration pick the best synonym
compounds are more blank than elements
f(x)=x find k(x) = 3f(x+1)-6
find the value of x using trig .
why did the Confederacy have so much trouble organizing for the war
A laboratory technician needs to make a 135​-liter batch of a 20​% acid solution. How can the laboratory technician combine a batch of an acid solution that is
Demand-side economic policies most effectively reduce A) cyclical unemployment. Eliminate B) seasonal unemployment. C) real wage unemployment. D) frictional
In the modern era, the equivalent practice of using the presidency as a bully pulpit (theodore roosevelt) could best be summed up in the phrase, "________."