Littlesquishe
Littlesquishe Littlesquishe
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $1.08 to buy 3 green marbles. If the marbles all have the same price, how much
does it cost to buy 1 marble?

Respuesta :

rsh8103 rsh8103
  • 03-11-2020

Answer:

0.36$

Step-by-step explanation:

1.03/ 3 marbles = 0.36$ per marble.

Answer Link
katvid19
katvid19 katvid19
  • 03-11-2020

one marble is 36 cents

1.08÷3=36

Answer Link

Otras preguntas

The Word Keto means that this diet is where individuals would consume mostly proteins rather then carbohydrates. * True O False
Can you please help me?
graph f(x) = (x - 1) (x + 4)?
Sound waves are longitudinal, mechanical, compression waves. A. True B. False
Which statement describes an example of logical evidence? A. a historical document showing the date a local business was established B. a speaker's story about
which stage or phase of the cell cycle corresponds to a new cell wall being formed
i need help wit this really bad
What do you type into an empty cell to start a formula? Question 7 options: An equal size (=) A plus sign (+) Number Fx
HELP URGENT!!!! I need some examples of Athena from The Odessy being empathetic/compassionate.
What was Hoover's philosophy of government?