jaydenraymond
jaydenraymond jaydenraymond
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

At a used book sale, 5 books cost $15. What is the cost per book?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 01-12-2020

Answer:

$3/book

Step-by-step explanation:

cost per book means divide the price of all the books by the number of books

$15/(5 books) = $3/book

Answer Link

Otras preguntas

What year did the German U-boots Torpedoes Dutch Merchant Ship Arendskerk?
A 9-meter piece of wire costs $8.64. What is the unit price?
Explain how you would effectively communicate instructions to a 5 year old
How does Julia and Winston’s time in the room above Charrington’s shop further develop them as a couple?
One violation of privacy is identity theft
It was difficult for bright to walk Begin with Bright
Genetic engineering can ___ crops. A. Harm B. Reduce C. Improve D. None of the above
what is the solution?
Is a equilateral triangle always acute triangle
Emily Dickinson’s poetry often explored __________. A.political and cultural topics B.the limits of free verse C.loneliness and desire D.historical and social t