americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE ANSWER QUICKLY After Dante catches the flu virus, he feels very tired and loses his appetite. His body aches and he gets a high fever. Which best describ
Please Show your work.
Please select the word from the list that best fits the definition a market and a place where people meet and debateA.agora B.colony C.peninsula D.acropolis E.p
help asap How did engineers at Prince Henry’s navigation school influence the compass? They improved upon it. They invented the astrolabe. They used cartography
Write the slope-intercept form of the equation of the line.
How many tons are in 4,200 pounds? _______ T.Group of answer choices1. 840,0002. 2 1/103. 131.254. 262 1/2
=( ;・∀・)> the figure shows a carpeted room. how many square feet of the room are carpeted?
a local taxi company charges a base fare of $3.20. the taxi company charges $0.40 for every minute the taxi is in service
Write about a time that technology has helped you complete a task Please help me
what is meant by migration​