rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Blood from the lungs is carried back to the heart by the _____.
Why was Yip Harburg relieved when the stock market crashed? The crash allowed him to write maudlin songs about hard times. Harburg was wealthy, so he did not ne
what are paul laurence dunbar's accomplishments? due today at 11:00
Which agencies created during the New Deal are still in existence? A) Civilian Conservation Corps and Home Owners Loan Corporation B) Tennessee Valley Authority
True or false: If a product has no added sugar, it is also sugar-free.
During the Great Depression, the United States demanded repayment of loans it made to European nations for
When Tecumseh says, "Where today is the Pequot? Where the Narragansetts, the Mohawks?" he is A. implying that these tribes aren't as brave as their rep
heat changes H O to steam                        2
what is .0833 in a fraction?
The beginning of a river is called the _____. mouth source watershed tributary