caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

A triangular pane of glass has a height of 34 inches and an area of 272 square inches. What is the length of the base of the pane?
Early Greeks might all be considered islanders because they where seperated from each other by water or ____________ .
9/6 as a mixed number in simplest form
is c=$75x an equation if not how would i turn this into an equation.
what is the square number for 2
In "The Bracelet," what does Ruri's mother demonstrate while in the camp? a. daring b. dignity c. self-pity d. good humor
Consider two gases, A and B, are in a container at room temperature. What effect will the following changes have on the rate of the reaction between these gases
lines g and h are parrallel and m ∠ 2 =135. what m ∠ 7
ling sees that in this window design there are rectangles of different sizes how many rectangles in all are in the design
Max plays football. One day, Maxine asks to play football. Max tells her that she can’t play because she is a girl. Maxine instead watches Max and his friends p