jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

Help please quick for c and d
How is society formed Write any 3 ways to its formAtion​
Goal setting is a valuable tool for improving your own performance and managing that of your subordinates. a. True b. False
1. gazpacho 2. kilómetro 3. béisbol 4. Honduras 5. Frida 6. quimica 7. yo 8.Jota 9.Vamps 10. México Translate to English
5. There are 5,280 feet in a mile. What part of a mile, in decimal form, will you drive until you reach the exit?It is 1,000 feet away. I need it quick plz I wi
what value of x is in the solution set of -5-15>10+20x
Given integers:-22, -12, -8. -11. 7. 27, -14, 11 From these numbers determine the numbers whose values ​​are: a. less than -10 b. more than -5 d. between -15 an
Chicago is a city that is fierce as a dog with tongue lapping for action. a. Rhyme b. Metaphor c. simile d. Hyperbole
find the value of the trigonometric ratio. make sure to simplify the fraction if needed.
describe about your family