petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

The National _______ Act of 1902, provided proceeds from the sale of public lands for the construction of dams, canals, and irrigation systems in sixteen Wester
a machine can fill 650 bottles in 25 minutes. What is the unit rate at which the machine fills the bottles?
A certain vehicle can travel 483 miles on 14 gallons of gasoline. Determine how many gallons of gasoline this vehicle will need to travel 600 miles. Round to th
in scoole i need to know whats 14.6 divided by 2
What are all of the powers of 3 between 3 and 1,000?
Order from greatest to least 2.007; 2.714; 2.09; 2.97
use the Distributive property to rewrite each expression in it's equivalent form -7y(4-y) please show your work !! hello students from all over the world ! ple
Who traveled to Japan in 1852, setting up two trading posts and opening the country to trade with the West? A. Otto von Bismarck B. Simón Bolívar C. Thomas Jeff
forty percent of 25 students in the class are boys. write 40% as a reduced fraction. then find the ratio of girls to boys in the class.
Help with 13,14,15 please?? Look at the picture