brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

Revivalist preachers are best described as a. quietly effective. b. enthusiastic speakers. c. focused on the past. d. indifferent to their congregations.
which of following is the term used to describe a bodys resistance to a change in motion
Most Buddhists are found CLOSEST to which letter on the map? A) A B) B C) D D) E
There were eighteen people seated on the roller coaster ride. For every two people seated there was one empty seat. How many empty seats are there?
What was Siddhartha Gautama seeking when he began his spiritual journey
Details are made up of facts, quotations, and anecdotes. a. True b. False
Which part of cell division is different in plant and animal cells?
Which personal pronoun correctly completes the sentence? The boomerang flew right between Rachel and __________. a. my b. she c. me d. I
What life process can plant cells carry out that a cell from another kind of multi-cellular organism cannot?
According to scientists, when did humans began to migrate out of Africa?