mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

HELPPPP PLEASEEE!!!!!!!
can someone help my lil sis.
Ask the user to input a country name. Display the output the message "I would love to go to [country]"
How can you control inventory costs through proper planning and balancing inventory levels? In order to control inventory costs, you need to consider the invent
An object’s motion remains constant when acted upon by what?
According to Paragraph 6, what does Madison claim is a danger of establishing a republic with a small body of legislators representing the views of large number
CLICK THIS IF YOU PLAY GACHA CLUB I can't find this front hair (the pink part) anywhere do any of y'all gacha club fans know which on it is? ​
The double number line shows how far a hummingbird can fly in 1 second.
Write the percent of free space on the computer as a decimal . Volume capacity free space%free space(c:)150GB 60GB 40%
1.Write an inequality comparing the rational numbers -3/4 and -2 . 2. Using complete sentences, explain what your inequality means about the position of the two